Przygotowujemy nakrycie stołu

Wszyscy kochamy wspólne biesiadowanie. Polskie domy słyną z gościnności, wyśmienitych kolacji i wspaniałej kuchni! Podczas uroczystości w domu, chcemy dopieścić każdy szczegół, by nasi przyjaciele, rodzina i znajomi czuli się wyjątkowo potraktowani. A co idealnie podkreśli atmosferę ciepła i rodzinnych opowieści? Oczywiście nakrycie stołu!

Doznania kulinarne, które zapamiętają Twoi goście, zależą nie tylko od potrawy serwowanej na talerzu, ale również od wnętrza, nastrojowej muzyki i światła, a przede wszystkim zastawy i poszczególnych elementów serwisu. Piorunujące wrażenie może zrobić zastawa stołowa, na której serwowane są dania.

Nietuzinkowe talerze, na których podasz swoje potrawy, potęgują przyjemność ich jedzenia. To na czym zaserwujesz dania ma olbrzymie znaczenie dla wizualnego aspektu posiłku. Na przystrojonym stole najcenniejszą dekorację stanowi porcelana, która w ostatnim czasie występuje w unowocześnionej formie. Przybiera niebanalne kształty, dekorowana jest niezliczoną ilością wzorów. Nakrycie stołu do obiadu lub na przyjęcie to nie jest jednak taka prosta sprawa. Rządzi się pewnymi zasadami, które warto znać. Jeśli opanujesz kilka prostych reguł z pewnością zabłyśniesz jak sztućce na stole. Nie tylko w oczach teściowej :).

 

Tradycyjne nakrycie stołu – jak było kiedyś?

Tradycyjne nakrycie stołu kojarzy się z ludowym przepychem, bogato zdobioną porcelanową zastawą, lnianym obrusem w kwiaty i własnoręcznie dzierganą na szydełku, przez babcię, serwetą. Dziś z tradycji zostały głównie zasady nakrywania do stołu. Im większą wykażesz się kreatywnością, modą i wyczuciem smaku, tym większe wrażenie wywołasz na swoich gościach. Coraz częściej bowiem stawia się na minimalizm i brak przepychu.

 

 

Nakrycie stołu – zasady

 

Jak prawidłowo układać talerze i całą zastawę stołową? Czym różni się nakrycie stołu do kawy i ciasta, a czym wystawne nakrycie stołu na przyjęcie? Podpowiem Ci, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z ułożeniem talerzy na stole. Tak, aby zaskoczyć pięknem, wyjątkowością i stworzyć nie tylko tradycyjne nakrycie stołu, ale bajeczną, pachnącą miłością atmosferę domowego ogniska.

 

 

Krok 1 – dobór obrusa

 

Zwróć uwagę na zastawę – jeśli jest wzorzysta najlepiej dobierz do niej gładki obrus, jeżeli natomiast zastawa jest gładka i nie ma wzorów możesz swobodnie poszaleć z dekorowaną tkaniną. Tradycyjne nakrycie stołu w czasie uroczystości przewiduje biały obrus, ale coraz częściej nawet ekskluzywne restauracje pozwalają sobie na te kolorowe. Uważaj jednak na dekoracyjny chaos! Co za dużo, to nie zdrowo!

 

Pamiętaj także o podstawach. Ważne, aby obrus był świeży, czysty i wyprasowany. Dopilnuj także, aby zwisał około 20 centymetrów z każdej strony.

 

 

Krok 2 – ozdoby

 

Ozdoby typu kwiaty i świece są nieocenione w tworzeniu nastroju, ale koniecznie zrezygnuj z tych wysokich – mogą przeszkadzać przesłaniając widok gościom. Zamiast tego użyj pojedynczych kwiatów ułożonych przy każdym nakryciu lub umieść główki kwiatów w szklanym naczyniu z wodą. Bardzo dobrym pomysłem będą też kwiatowe stroiki.

 

Podpowiedź – w Biedronce znajdziesz jogurty w małych, uroczych słoiczkach. Sprawdzą się idealnie jako świeczniki do tealightów lub też miejsce na małe główki kwiatów! 🙂

 

 

Krok 3 – ułożenie talerzy na stole

 

Odstępy pomiędzy talerzami

 

Przechodzimy do najważniejszego czyli… ułożenia talerzy! Po 1 pamiętaj o odstępach. Nikt przecież nie lubi ścisku. Dobrze jest zapewnić gościom komfort i trochę przestrzeni. Tak, aby mieli pełną swobodę i niczym nie ograniczone ruchy. Poszczególne elementy nakrycia powinny mieć przynajmniej dwu centymetrowy odstęp od krawędzi naszego stołu. Ilość naczyń na stole oraz sztućców zależy od ilości dań jakie planujesz podać.

 

Nakrycie stołu – talerze

 

Jeśli zależy Ci, by było bardzo elegancko, nie obejdzie się bez tak zwanego podtalerza. Stawiamy go centralnie na przeciwko siedziska gościa. Jest on wyłącznie podstawką pod inne talerze. Jeśli jednak stoi z lewej strony, może na nim stać złożona serwetka. Odstęp pomiędzy nakryciami powinien mieć przynajmniej 80 cm (licząc od środka talerzy).

 

Na podtalerzu ułóż płaski, duży talerz, następnie jeśli planujesz podać wszystkie dania (niemal jak w klasycznej restauracji) to zaczynasz przystawką, następnie podajesz zupę i danie główne, a na końcu deser.

 

Ułożenie talerzy na stole – kolejność

 

duży płaski talerz do dania głównego
mały talerz na przekąski
Dopiero po zjedzeniu przekąsek zabierasz małe talerzyki, a w ich miejsce stawiasz na dużych talerzach:
talerz głęboki do zupy
talerzyki deserowe ustaw na stole dopiero po usunięciu ze stołu dużych płaskich talerzy po daniu głównym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak wygląda prawidłowe ułożenie talerzy na stole:

 

<tu zdjęcie, infografika lub filmik w trzech krokach z ułożeniem talerzy>

 

 

Krok 4 – Ułożenie szklanek i kieliszków

 

Szklankę na wodę albo pucharek, kieliszek na wino lub napoje, połóż na „godzinie drugiej” od talerza, tuż nad nożem i łyżką. Najpierw, najbliżej nakrycia stawiamy kieliszek na białe wino, potem na czerwone, a na końcu kieliszek do szampana. Wszystkie naczynia na napoje powinny utworzyć łagodny łuk.

 

Idealne rozmiary talerzy

 

Rzadko kto zwraca uwagę na średnicę talerza. Oprócz oczywiście specjalistów zajmujących się sprzedażą porcelany restauracyjnej.  Dla nich ważne są średnice talerzy, które mają idealnie wpasowywać się w konkretne dania.

 

Poniżej proponowane przez specjalistów średnice talerzy:

 

Przystawka: okrągły płaski talerz o średnicy 25 – 28 cm  (bez znaczenia czy przystawka podawana jest na gorąco, czy na zimno). <link do sklepu do naszych talerzy dużych płaskich>

 

Deser: okrągły płaski talerz o średnicy między 25 – 26 cm (bez znaczenia czy deser podawany jest na gorąco, czy na zimno).  <link do sklepu do naszych talerzy dużych płaskich>

 

Danie główne: okrągły płaski talerz o średnicy od 28 – 32 cm. Taki rozmiar pozwala na oryginalną aranżację potrawy.

 

Makaron: okrągły głęboki talerz o średnicy 27 – 31 cm.

 

Zupa: okrągły głęboki talerz o średnicy 23 – 24 cm dużo lepiej sprawdza się niż bulionówka czy miseczka. Jeśli widzimy na talerzu wystające kawałki warzyw i mięs wtedy danie nabiera treściwego charakteru i smakuje nam dużo lepiej.

 

 

Jakie wybrać serwetki na nakrycie stołu

 

Papierowe serwetki są wygodne, nie trzeba się troszczyć o ich pranie i odplamianie, ale za eleganckie i szykowne uchodzą te z materiału. Dekorując stół musimy pamiętać, by serwetki współgrały z innymi elementami dekoracji, talerzami, sztućcami i obrusem. Płócienne serwetki układają się najwygodniej, gdy są delikatnie wykrochmalone. Inne znane tkaniny to adamaszek, len lub tkanina bawełniano-poliestrowa.

 

Złożoną serwetkę kładziemy na talerzu do zakąsek lub po lewej stronie nakrycia, koniecznie za sztućcami. Czasami także roluje się ją fantazyjnie lub wtyka w kieliszek. Siadając do stołu powinniśmy rozłożyć ją na kolanach. Nie umieszczaj jej pod brodą jak śliniaka. 😉

 

 

Nakrywamy do stołu sztućce!

 

Widelec połóż z lewej strony talerza, natomiast nóż (koniecznie zwrócony ostrzem do talerza) i łyżeczkę do zupy z prawej. Łyżki układaj miseczką do dołu, a zęby widelca skieruj do góry, natomiast ostrza noży kieruje się w stronę talerza. Sztućce, którymi będziemy spożywać deser mają być ułożone nad talerzem. Łyżeczkę umieść nad widelczykiem. Sztućce należy układać w kolejności podawanych dań, najdalej od talerza są te, których użyjesz jako pierwszych. Nie przesadzaj jednak z ilością sztućców. Magiczna liczba to trzy pary sztućców, nie więcej! Jeśli potrzebujesz ich więcej podaj je przy serwowaniu kolejnych dań.

 

<tu więcej jak ułożyć sztućce do stołu> link do następnego artykułu

 

Ufff… Na domowych kolacjach możemy mieć troszkę więcej swobody i nie musimy każdorazowo trzymać się takich zasad. Warto je jednak znać, aby swobodnie się czuć przy stole i nie przerażać się kulturalnym savoir vivre’m i dużą ilością sztućców na wystawnej kolacji. 🙂

 

Wioletta Grabska

Wiola to nasza ekspertka od designu i dekoracji. Uwielbia elegancję i dobry smak. Z wykształcenia plastyk i projektant z zamiłowaniem dekoruje wszystko co wpadnie w jej ręce. Wielbicielka polskich marek, dobrej jakości i nowoczesnego wzornictwa. Z zamiłowaniem śledzi trendy zwłaszcza jeśli chodzi o motywy związane z naturą.

Źródło:
http://www.biznesgastronomiczny.pl/porcelana-i-zastawa-stolowa-jako-wazne-skladniki-dania
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztu%C4%87ce